Dört bir yanı harikulade güzelliklerle çevrili cennet vatanımızın Akdenize kıyısı olan en güzel illerimizden birisi olan Mersin bizlere sunduğu doğal güzelliklerinin yanı sıra iklimi olarak da diğer Akdenize kıyısı olan illerimizden çok fazla farkı olmasa dahi kenine has bir iklimi vardır. Mersin yaz turizminden de farklı olarak seracılık gibi tarımsal faaliyetler açısından da gelişmiş ve ilerlemiş bir ilimizdir. Yabancı turistlerin genel olarak Akdenizin biraz daha batı kısımlarına gitmesinden ötürü yerli turistlerin sayısı bilhayli fazldır güzeller güzeli Mersinimizde. Gelelim Akdenizin ışıldayan şehri mersinde gezilecek ve görülecek yerlere. Doğal güzelliklerin yanı sıra yerel yiyeceklerle de öne çıkan Mersine yolunuz düşerse hayal kırıklığı yaşamayacağınızdan eminiz.

Kız Kalesi

 Halk arasında bir diğer adıyla Deniz Kalesi olan Kız kalesi Mersin denince insanların akıllarında canlanan 1 numaralı yapıdır. Sahilden pek fazla uzak olmayan bir konumda bulunan Kız Kalesi’nin içerisinde bulunan kitabeye göre yaklaşık 1119 yıllarında 1. Leon tarafından yapılmıştır. Yaptırma nedeni ise yerel bir efsaneye dayanmaktadır 1. Leon çok sevdiği kızının geleceğini öğrenmek ister ve bir falcı yardımıyla öğrenir, kızının bir yılan tarafından sokularak öldürüleceğini duyan kral kızı için bu kaleyi inşa ettirir ve kızını içerisine yerleştirir. Bir süre sonra şehirden gelen bir üzüm sepeti içerisine saklanan yılan kaleye girer ve kralın çok sevdiği kızı sokar bunun sonucunda da kızcağız oracıkta hayata gözlerini yumar. Mersine gittiğinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yapı olan Kız Kalesi sizleri hayal kırıklığına uğratmayacaktır.

Kırk Kaşık Bedesteni

Akdeniz uzun yıllar boyunca ticaret için çok önemli bir konumda bulunmuştur bunun sonucunda da anadoluda görmeye alışkan olduğumuz bedestenler mersinde de kurulmuştur. Bu tarihi yapıyı ise bizlere kazandıran isim Ramazanoğlulları Beyliğinden İbrahim Bey tarafından 1579 yılında yapılmıştır. Yapıldığı yıllarda aşevi ve bedesten olarak işleyen Kırk Kaşık Bedesteni günümüzde kapalı çarşı olarak görev yapmaktadır. Kırk Kaşık Bedesteni kültürel açıdan oldukça zengin bir Kapalıçarşıdır yöresel kıyafetlerden, el sanatlarına yöresel yiyeceklerden mis gibi mersin limonundan yapılan limonatasına kadar onlarca şeyi bulabileceğiniz Bedestene gitmenizi şiddetle öneriyoruz.

Mersin Marina

Mersin ülkemizin en büyük marinasına ev sahipliği yapmaktadır 500’ü deniz üzerinde 500’ü ise kara olmak üzere toplamda 1000 adet yat bağlama kapasitesine sahiptir. Marinalar bulundukları şehirlere görsel anlamda çok şey katarlar Mersin Marina’da buna çok güzel bir örnektir etrafındaki sosyal alanlar ile yerel halkın özellikle akşamları toplandıkları ve sosyalleştikleri alanlardır. Özellikle akşamlara cıvıl cıvıl olan Mersin Marina gidilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Mersin Deniz Müzesi

3 Tarafı denizlerle çevrili cennet vatanımızda deniz kuvvetleri son derece önem arz etmektedir bunun sonucunda da artık aktif olarak kullanımda olmayan deniz kuvvetlerine ait olan araçlar Mersin Deniz Müzesinden sergilenmektedir. Bunun sonucunda da envanter bakımından dünyada önemli müzeler arasında gösterilmektedir. Her yaştan insanın gezerken eğlenceli vakit geçireceği Mersin Deniz Müzesini sizlere şiddetle öneriyoruz.

 Yapraklı Koy

Mersin’in bizlere sunduğu doğal güzelliklerin en başında gelen yapraklı koy yerli ve yabancı turistlerin en çok uğradığı koylardan birisidir. Turkuaz rengindeki tertemiz suyu ile adeta havuzu andıran Yapraklı Koyu Silifke’nin en çok sevilen koyudur desek sanırım yanılmış olmayız. 5 farklı yerden çıkan su kaynağı ile hem sıcak hemede soğuk suyu hissedebileceğiniz dünya üzerindeki nadir yerlerden bir olan Yapralı Koyu mersinin en temiz plajına da ev sahipliği yapmaktadır. Mersin gezinizde mutlaka zaman ayırmanızı şiddetle tavsiye ediyoruz.

Mersin’de Gezilecek Yerler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir