Yaz tatili bizler için bir kış boyunca çalışmanın bir sonucu veya ödülü olarak gelmektedir deniz, kum, güneş üçgeni hepimiz için rahat ve içimizi ısıtan bir üçgendir. Peki bu rahat ve içimizi ısıtan üçgen dışında başka bir alternatif yok mu ? tatil her zaman yaz mevsimlerinde gidilen bir şey midir ? Tabii ki değildir deniz, kum, güneş üçgeni olduğu kadar kar, dağ havası, soğuk üçgeni olamaz mı ? tabii ki olur hem de bazı koşullarda ilk üçgenden daha keyifli ve heyecanlı olmaktadır karda doyasıya eğlendikten sonra konakladığın bölgele gelip eline bir fincan sıcak çikolata veyahut dumanı üstünde tüten sıcacık bir kahve alıp eşsiz dağ manzarasına bakmak gerçekten son derece keyifli bir duygudur değil mi? 4 mevsim yaşanan cennet vatanımızda kış turizmi için adeta biçilmiş kaftan olan bir çok lokasyon bulunmaktadır. Gelin bu lokasyonlara beraber bakalım.

Erciyes Dağı Kayseri

İç Anadolumuzun incisi Kayseri’mizin göz bebeği olan Erciyes Dağı biz kışı seven insanlar için adeta biçilmiş kaftandır. Eski bir volkanik dağ olan Erciyes Dağı üzerinde bulunan bir çok kayak pisti ile ilk kez kayak yapmak isteyen ve bu heyecan ile yanıp tutuşanlar içinde uygun olan, fazla dik olmayan pistleri de barındıran Erciyes Dağı; kayak konusunda usta olmuş sporcular içinde pistler bulunduran çok yönlü bir kış turizm lokasyonudur. Kışın tatil yapmanın güzel yönlerini sizlere anlatırken bir fincan kahve alıp içimizi ısıtmaktan bahsetmiştim şayet kayseri de iseniz fincan yerine ekmek ve kahve yerine ise misler gibi kokan halis muhlis kayseri sucuğu ile yapılmış bir sucuklu yumurta almaktadır. Pencereden dışarı baktığınız zaman bembeyaz karların yağdığını görmek insanın içine huzur doldurmakla kalmayıp bir an evvel kar dursa da kayağa gitsem duygusunu da ortaya çıkarabilir. Ondan dolayı ön yargılı olmayın ve hemen  bir kayseri bileti kapın.

Uludağ Bursa

Cennet vatanımızın bir diğer incisi olan Bursa, Bursa’da bulunan Uludağ belki de ülkemizde bulunan en gelişmiş ve nezih otellere ev sahipliği yapan kış tatili lokasyonu diyebiliriz. Uzun yıllardır kış turizmi denince akıllara gelen Uludağ gün geçtikte kendinden daha fazla söz ettirmekte, gerek kışın yapılan festivaller ve otelllerde yapılan partiler gerekse kaliteli otellerin albenisi kış turizmi için Uludağı vazgeçilmez kılmaktadır. Üzerinde bulundurdu profesyonel ve yarı profesyonel pistler ile her yaşta kayakçıyı ve her seviyede kayakçıyı ağırlayan Uludağ kış turizmi için bir mihenk taşıdır. Bursa dediğimiz zaman hepimizin aklında canlanan İskender kokusu ve görüntüsü bizleri uludağın eteklerinde bulunan otellerde de yalnız bırakmamakta kayak sonrası yorgun argın geldiğimiz otelimizde mis kokulu sıcacık bir İskender yemek sizlerin bütün yorgunluğunuzu alacaktır.

Palandöken Dağı  Erzurum

Palandöken Dağı  her geçen gün üstüne koyarak ileryen gelişen bir kış turizm mekanıdır 70 km uzunluğa sahip olan Palandöken 25 km genişliğe sahiptir. Üzerinde bulundurduğu bir çok otel ve işletme ile kış turizminde ülkemizin parlayan yıldızı olma yönünde hızlı ve büyük adımlar atmaktadır. Üzerinde bulunan pistler ile profesyonel sporcular için bulunmaz bir nimet olan Palandöken dağı kayak sporuna yeni başlayanlar içinde pistler barındırmaktadır. Erzurumun eşsiz yemeklerinin kokusu ile uyanıp kayakta sınırsız eğlencenin ardından bambaşka kokular bambaşka lezzetler ile karşılaşmak sanırım Palandöken Dağında kış turizminin kendine has güzelliğidir diyebiliriz.

Kış Tatili İçin Öneriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir