Türkiye’nin en turistik yerlerinden biri olan Antalya’da birçok gezilecek yer bulunmaktadır. Sizlerin Antalya’ya gittiğinde gezmek isteyeceği yerlerin bir listesini çıkardık. Bir sahil kenti olan ve bu özelliği sayesinde dünyanın her tarafından turistlerin gözde yerlerinden olmaktadır. Antalya’ya deniz tatili yapabileceğiniz çok fazla plaj bulunmaktadır. Bu plajların yanında tarihi ve kültürel olarak da gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır.

Kaleiçi

Kaleiçi, Antalya’nın en çok ziyaret edilen tarihi yerlerinden biridir. Kaleiçi yabancı ve yerli oldukça fazla turistin en çok uğradığı yerlerden biridir. Kaleiçi’nde hemen her sokak denize açılmaktadır. Ayrıca Kaleiçi’nde bulunan tarihi Osmanlı evleri çok güzel ve görkemli bir yapıya sahiptir. Kaleiçi Antalya’nın Muratpaşa ilçesinde bulunmaktadır. Muratpaşa ilçesi renkli ve ışıltılı işletmeleriyle, hareketli caddeleriyle turistlerin ilgisini çekmektedir. Kaleiçi çarşısına giderek sevdiklerinize hediyelik eşyalar alabilir, aynı zamanda çarşıda keyifli vakit geçirebilmektedir.

Burası renkli dükkanlarıyla, ışıltılı restoranları ve hareketli caddesiyle ilgi çekmektedir. Kaleiçi çarşısına gidip hediyelik eşya dükkanları gezilebilir, çarşısında keyifli vakit geçirilebilmektedir. Kaleiçi’nde yer alan bazı evler butik otel, pansiyon, restoran ve hediyelik eşya dükkânı olarak hizmet vermektedir. Kaleiçi’nde yer alan evlerde genellikle alt katlarda daha az pencere bulunmaktadır. Bu yüzden alt katlar mutfak veya depo olarak kullanılmak üst katlar ise oturma odası ve yatak odası olarak tercih edilmektedir. Birçok evin üst kısmında “cumba” adı verilen hem ev hem de sokak mimari yapısına uygun olarak yapılmış çıkıntılar bulunmaktadır.

Kaleiçi’nde tarihi olarak gezilebilecek yerlerin başında Yivli Minare gelmektedir. Şehrin neredeyse tamamından görülebilmektedir. Yivli Minare Antalya’nın sahip olduğu ilk İslami eserlerinden biri konumundadır. Yivli Minare, Selçuklu zamanında yapılmış ve o zamandan günümüze kadar varlığını korumaktadır. Yivli Minare ilk yapıldığı dönemde Bizans’a ait bir kilise iken daha sonra Alaattin Keykubat tarafından minaresi eklenerek cami yapılmıştır. Kaleiçi şuanda eğlence yerlerinin, restoranların ve pansiyonların bulunduğu, turistlerin akın ettiği bir turizm merkezi haline gelmiştir.

Olympos Antik Kent

Sahip olduğu tarihi dokusu ile doğa harikalarından biri olan Olympos Antalya’nın gezmeniz gereken yerlerinden en önemlilerindendir. Olympos Tanrılar şehri olarak da bilinmektedir. Olympos kelime anlamı olarak Yunanca’da “ulu dağ” anlamına gelmektedir. Olympos ismi dünya üzerinde 20’den fazla tepe ve dağda kullanılmakla beraber bazı kasaba ve şehirlere de bu isim verilmiştir. Olympos şehrinin kurucusu olarak adlandırılan Hephaistos için Olympos’da festivaller düzenlenmektedir. Büyük tarihi birikiminin yanında aynı zamanda ünlü plajlara da ev sahipliği yapan Olympos yaşayan tarihi bir şehir gibidir. Olympos, Türkiye’nin güney sahilinin neredeyse tamamını kaplayan Antalya şehrinde bulunan Olympos-Bey Dağları Milli Parkı’nın da bir bölümünü oluşturmaktadır.

Yanartaş

Antalya’da bulunan Yanartaş, harika görüntüsüyle yerli ve yabancı turistlerin akınına uğramaktadır. Yanartaş’ın büyüleyici doğasını görmek için kısa süreli bir tırmanış yapmanız gerekmektedir. Yanartaş ismini doğal gazların sıkışması sonucu oluşan küçük parçalardan almaktadır. Denize yakın manzaralı bir yerde bulunmakta ve taşlar arasından sızan alevler hiçbir zaman sönmemektedir. Çıralı plajının kuzey yamacında yer alan doğalgaz kaynakları, eski Yunan mitolojisine bile konu olmuştur.

Burada ilk çağlarda olduğu gibi günümüzde de dağdan doğal gazlar fışkırmakta ve bu kendi kendine tutuştuğunda veya insan eliyle tutuşturulduğunda hiç durmadan yanmaktadır. Dağda yanan ateşler denizcilere bile görünerek onlara kılavuz olmaktadır.

Antalya’nın Gezilecek Noktaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir